Závěrečný dvojzávod Evropského poháru a Mezinárodní mistrovství ČR v Trail-O

 

Ve dnech 18. až 19. 10. 2014 spolupořádal OOB Vamberk s oddíly KOB Dobruška a MFF UK Praha prestižní poslední kolo Evropského poháru v Trail-O. Akce se konala s podporou Královéhradeckého kraje, Českého svazu orientačních sportů. Tisk map a zejména výukový trenažér s úlohami z mistrovství pro širokou orienťáckou veřejnost bude financován z projektu Objev-OB. Na přiklepnutí této mezinárodní akce jsme sice dva roky trpělivě čekali, ale nakonec jsme se dočkali. Praktické zkušenosti z pořádání českých závodů v Trail-O již sbíráme od roku 2007, ale mezi ty prestižnější prozatím patřily obě Mezinárodní mistrovství České republiky z let 2010 a 2013. Zvláště loňská akce v disciplíně TempO spojená s vydáním nejdelší mapy pro Trail-O a s ojedinělou jízdou soupravy Regionova na trati Opočno – Dobruška a zpět nazvaná TRAIN-O byla nezapomenutelná.

Train-O

Na letošní akci jsme využili prostor v okolí Jičínského Pařezu na rozhraní CHKO Český ráj. Další prostor a hlavní centrum závodu jsme situovali nedaleko Pardubic, do podhradí Kunětické hory a do nedalekého Golfového hřiště v Dřítči. Výběr nám nejvíce ovlivnila možnost ubytovat závodníky v kategorii Paralympic. Zajistit v Čechách bezbariérové ubytování pro více osob není samo sebou. Rádi bychom poděkovali pracovníkům Integračního centra Kosatec v Pardubicích, které nám pomohlo svými zkušenostmi při pořádání abilympiád. Očekávaný nápor mezinárodních závodníků vrcholil týden před akcí, když hrozilo překonání magického počtu sto přihlášených. Vzhledem k nabitému sobotnímu programu a k aktuální předpovědi počasí jsme operativně zkrátili počet kontrol v sobotní odpolední disciplíně TempO a ponížili ji na kvalifikaci. Zkrácenou porci sobotních kontrol jsme pak využili při nedělním finále této disciplíny.

Již od pátku přijížděli závodníci i pořadatelé do prostor jednotlivých etap. V sobotu ráno při presentaci teprve poslední závodníci překonávali státní hranice a vysílali signály S.O.S. s požadavkem abychom je ve startovní listině posunuli dozadu. Po dokončení presentace klesl počet původně přihlášených závodníků ze šestnácti států na konečných 95. Mezi nimi k nám dorazilo i sedm mistrů světa. Sobotní závod s operativními změnami ve startovce začal v malebném prostředí Prachovských skal dle plánu a všichni závodníci se ihned po zdolání této klasické etapy (ECTO#11) přesunuli na zbývající odpolední časovku, při které mohli inovativně využít moderní techniky – tabletu a aplikace z dílny Libora Forsta. Pro centrum odpoledního závodu jsme pro každé počasí vybrali Restauraci pod Kunětickou horou a především její Stodolu. Odtud se pak v startovním čase závodníci vydávali na kvalifikaci disciplíny TempO, ze které do nedělního mezinárodního finále přímo postupovalo nejlepších 20 závodníků a také minimálně 6 českých závodníků. Kvalifikace TempO se rovněž inovativně on-line zapisovala pomocí webové aplikace a jednoduchého skriptu z dílny Tomáše Leštínského chytrými telefony přímo do výsledkové listiny. Počasí nám docela přálo a tak jsme po závodě využili družné atmosféry u rožněných kýt v restauraci k vyhodnocení sobotního programu a prohloubení družby.

V neděli od časného rána probíhala klasika na golfovém hřišti (ECTO#12), kterou zakončila časovka na horním cvičném odpališti. Na start se nejdříve vydali v opačném pořadí finalisté disciplíny TempO. Ti se po dokončení závodu nic netušíc vydali znovu do podhradí Kunětické hory, kde si užili ještě vypečenější úlohy než v sobotu. Na nedělní závod se nám dostavila i Česká televize, která tu natáčela příspěvek do listopadového Paralympijkého magazínu. Pro ty z Vás, kteří o Trail-O moc nevíte doporučuji shlédnou srpnový Paraolympijský magazín s tématikou letošního Mistrovství světa v Itálii. Závod klasiky i finále TempO skončil po obědě a následovalo přepočítávání do konečných výsledků Mezinárodního mistrovství ČR v Trail-O a také TempO, ale taky i celkového pořadí v Evropském poháru. Ti co si na celkové výsledky počkali mohli vychutnat závěrečný ceremoniál a jak to dnes již vypadá poslední slunce babího léta.

Organizačně proběhl dvojzávod bez větších problémů, i když jsme se občas trochu potýkali s tradičně malým množstvím pořadatelů a na české poměry velkým množstvím závodníků. Obvyklé diskuse okolo stavby samozřejmě probíhaly, to by jinak ani nebyl závod v Trail-O, ale jediný protest jury zamítla a ani se nezdálo, že by někdo odjížděl domů zklamaný. Domácího prostředí využili zejména naši reprezentanti k významným bodovým ziskům v Evropském poháru. Přitom „našimi“ myslíme rovněž bratry Furuczovy, kteří tu v čechách závodí za oddil ZAK. Na závěr bychom chtěli opravdu moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na pořádání a přípravě závodů. Rovněž děkujeme vlastníkům i pronajímatelům závodního prostoru J.M.Schlik s.r.o., Golf Resort Kunětická HoraMuzeu perníku i CHKO Český ráj za pomoc při pořádání akce. Doufáme, že se všem závod líbil a obohatil naše závodníky o cenné mezinárodní zkušenosti.

Závod na klasické trati se nejlépe vydařil Jánu Furuczovi (SVK), který u nás závodí za oddíl Netopýr Zákupy, stříbrnou příčku obsadil Remo Madella (ITA) a bronzovou Ivo Tišljar (CRO). V kategorii Paralympic zvitězil Ola Jansson (SWE) před Hankou Doležalovou (Spartak Vrchlabí) a Janou Kosťovou (SKV Praha). Hanka dokonce druhý soutěžní den vyhrála a dosáhla maximálního zisku 50 bodů do Evropského poháru! V disciplíně TempO poměrně silně zastoupeným Seveřanům pro změnu vypálil rybník Zoltán Mihaczi (HUN) a na světovou špičku, konkrétně Larse Jakoba Waalera (NOR) a Martina Fredholma (SWE) zbylo jen stříbro a bronz. Na „české“ stupně vítězů vystoupal nejvýše Dušan Furucz, doprovázený bratrem Jánem a Janou Kosťovou. Závod se dle mínění většiny závodníků vydařil i z pořadatelského hlediska a udělal dobrou reklamu pro příští rok na další závod Evropského poháru, ale hlavně i na připravované Mistrovství Evropy 2016 pořádáné v Jeseníku. Připravené technické vychytávky byly vyzkoušeny v praxi a doufáme, že se již brzy osvědčí i na dalších závodech.

Stránka závodu  Rozpis  Pokyny   Startovka ECTO #11 Startovka ECTO #11 časovky + kvalifikace TempO    Předběžná startovka ECTO #12   Evropský pohár

Výsledky:

ECTO#11 kategorie E   ECTO#11 kategorie A   ECTO#12 kategorie E   ECTO#12 kategorie A   MMČR celkové

TempO kvalifikace   TempO finále    TempO celkové    TempO kategorie A

Stanoviště TempO F3 měřené rozhodčím pomocí tabletové aplikace

Fotografie:

Sobotní fotografie od Pavla Kostě

Nedělní fotografie od Pavla Kostě

Videa:

Video od Pavla Kostě

text připravil Robert Müller a Libor Forst

Ohlasy:

Moc se mi líbila odlišnost terénu obou závodů evropského poháru. Skalnatý terén byl určitě zajímavý pro cizince. Podle mě se ale ukázalo, že kvůli větší koncentraci mapovaných objektů klade takto členitý pískovcový terén na stavitele Trail-O skutečně veliké nároky. V pár místech trati to bylo znát v podobě na můj vkus příliš krkolomných úloh, za kterými šlo číst snahu o větší obtížnost v místech, kde jí nešlo dosáhnout snadno. Nicméně sobotní trať se mi jako celek přesto líbila, byla až neuvěřitelně pestrá, pokud jde o různorodost úloh a způsobů jejich řešení a střídaly se rovněž težší a lehčí kontroly. Byl dobře patrné, že stavitel odvedl při přípravě trati obrovský kus práce.

V neděli byla díky nepřehlednému zvlněnému terénu golfového hřiště obtížnost kontrol zajištěna přirozenou obtížností terénu. V první části trati mi dal pořádně zabrat shluk „AZ“ kontrol, z nichž některé bylo nutno řešit na větší vzdálenost. Při snaze řešit tyto úlohy z více stran pak nastávaly obtíže, protože většina z nich byla kvůli zvlněnému terénu vidět jen z několika málo míst po obvodu golfového hřistě. Navíc příliš mnoho přecházení z místa na místo vedlo k časovým ztrátám a snaha o komplexnější řešení více kontrol najednou zase vařila mozkové závity. V druhé části trati následovaly sice kontroly časově méně náročné, ale několik nebezpečných chytáků se mezi nimi našlo. Pod tlakem z hrozícího překročení časového limitu se přitom daly udělat chyby i na lehčích kontrolách. Porovnám-li své dojmy z trati s podrobnými výsledky, tak mi připadá, že nebývale velká část závodního pole zvládla težší kontroly bez chyby a chyby udělala na lehčích kontrolách.

Můj celkový dojem je, že závodění s kvalitní a početnou evropskou konkurencí je zkušenost, která se nedá nahradit. Takže pořadatelům děkuji, že se do pořádání závodů Evropského poháru pustili a těším se, že díky pořadatelství ME 2016 v Jeseníku podobných příležitostí snad ještě přibude.

Pavel Kurfürst

zdroj: http://obvamberk.sivensport.cz