Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. výrazně přispělo k ochraně životního prostředí
on 15.6.2015 22.07
Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. již více než 13 let poskytuje v Pardubickém kraji službu ranou péči rodinám s dětmi s ohroženým vývojem (např. v důsledku předčasného narození) nebo se zdravotním postižením do 7 let. Hlavním cílem rané péče je podpora vývoje dětí s handicapem a podpora jejich rodin.
Mezi nejvyhledávanější aktivity patří odborné konzultace v rodinách, podpora psychomotorického vývoje dětí, půjčování didaktických hraček a kompenzačních pomůcek, základní sociální poradenství, pomoc při výběru předškolního a školního zařízení, zprostředkování kontaktu s dalšími rodinami dětí se zdravotním postižením.
Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. již několik let zodpovědně odevzdává elektrozařízení ke zpětnému odběru. Do této aktivity byly přizvány i klientské rodiny.
Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. odevzdalo v roce 2014 k recyklaci 253 kg drobných spotřebičů, které neskončily v běžných popelnicích či kontejnerech, ale ve speciálním sběrném boxu.
Tím došlo k úspoře 6 MWh elektřiny, 430 litrů ropy, 24 m3 vody a 0 tun primárních surovin, ke snížení emise skleníkových plynů o 1 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 5 tun“. Když si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu 2 tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost průměrně ročně spotřebuje 2,2 MWh elektrické energie, jsou to impozantní čísla.
Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech. Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí.
Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. bude i nadále zodpovědně třídit odpad a přispívat tak k ochraně životního prostředí.
Kontakt: Bělehradská 389, 530 09 Pardubice, t. 466 641 031, m. 736 512 613, e-mail: stredisko@ranapece-pce.cz, web: www.ranapece-pce.cz
Partneři Duhových novin
KŘIŽOVATKA handicap centrum o.p.s. "Pomáháme vyjet správným směrem." Denní centrum, jehož náplní je sociálně - rehabilitační a aktivizační podpora lidí s handicapem.
město Pardubice
Činnost tohoto webu finančně podpořilo město Pardubice.
Královéhradecký kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Královéhradecký kraj.
Pardubický kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Pardubický kraj.
Beck-online
Právní informační systém, který svým uživatelům zpřístupňuje nejen denně aktualizované právní předpisy, ale také veškerou oficiální judikaturu nejvyšších soudů ČR a velké množství judikatury a periodické i neperiodické literatury nakladatelství
C. H. Beck, která je s legislativou důsledně provázána.
Spolupracujeme
Tichý svět každý den na internetu publikuje aktuální Tiché zprávy ve znakovém jazyce, zejména ze světa a o světě neslyšících. Zprávy připravuje neslyšící redaktorský tým, a to v českém i ve znakovém jazyce.
Tvář Duhových novin – Martin Zach
Tváří Duhových novin je východočeský rodák Martin Zach. Martin Zach pomáhá lidem se zdravotním postižením již řadu let a rozhodl se touto formou pomoci také našim Duhovým novinám. Přečtěte si více...
Rozhovor s Martinem Zachem