Sociální služby byly pro mnohé klienty v době pandemie druhou rodinou

 

Pardubice – Duhové křídlo, tedy ocenění organizací a jednotlivců pracujících v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením, oslavilo letos 10 let v kongresovém sále Paláce Pardubice. Poděkování a ocenění převzali jednotlivci i organizace, u kterých porota ocenila podíl na mimořádně prospěšných aktivitách v této oblasti. O příjemnou atmosféru na vyhlášení se postaralo trio Chanson CouCou.

Duhové křídlo organizují Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje. Porotci každoročně vybírají z mnoha zaslaných nominací z celého Pardubického kraje. „Duhové křídlo je především poděkováním lidem, kteří dobře a obětavě dělají svou práci v sociálních službách a pro osoby se zdravotním postižením. Sice porota vybere v každé kategorii vždy jednoho vítěze, ale poděkování patří všem. Lidé, kteří působí v sociálních službách ať už jako profesionálové nebo dobrovolníci, mají za sebou další perný rok a v mnoha případech byli v mimořádných podmínkách pro své klienty druhou rodinou,“ uvedl předseda poroty, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Mezi profesionály zvítězila Hana Janiková, ředitelka Rodinného Integračního Centra v Pardubicích. Tam se starají nejen o děti s diagnózou poruchy autistického spektra, ale i o jejich soužití s rodinou a dalším okolím. Za zmínku stojí například komunitní služba Homesharing, za kterou tento rok získalo Rodinné integrační centrum cenu Inovace v sociálních službách.

Dalšími finalistkami v této kategorii byly Pavlína Břeňová, která pracuje jako vedoucí pobočky Naděje v sociálně vyloučené lokalitě v České Třebové, kde obětavě pomáhá všem potřebným obyvatelům, a Jitka Kratochvílová z pardubické poradny Národní rady osob se zdravotním postižením.

Mezi dobrovolníky byla oceněna Olga Radimecká, která se ve svém volném čase věnuje skupinám dospělých a malých dětí, s cílem naučit je společně běhat, sportovat a užívat si pohybu. Realizuje také přednášky na téma zdravý životní styl, a cvičení ve fitness. Olga nechybí nikde, kde se potkává pohyb s pomocí potřebným a významně se zapojila také do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.

Dalšími oceněnými finalistkami byly Zdena Brandejsová, vedoucí aliance pro ženy s rakovinou prsu ve Svitavách a Libuše Bombačová ze Svazu tělesně postižených v Heřmanově Městci.

V Kategorii Poskytovatel sociálních služeb bylo letos oceněno Duhovým křídlem Centrum J. J. Pestalozziho, které po 30 letech činnosti patří k největším neziskovkám v Pardubickém kraji a na Vysočině. Organizace poskytuje 10 sociálních služeb a zaměstnává 72 odborníků z řad psychologů, psychoterapeutů, speciálních pedagogů a sociálních pracovníků. Má pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí, pomáhá obětem trestných činů a v posledních pěti letech poskytuje také služby v oblasti oddlužení. Každoročně jím projde na 2 200 lidí.

Další ceny získaly také Sociálně aktivizační služby organizace Tamtam v Pardubicích za pomoc osobám neslyšícím či nedoslýchavým a Domov Na cestě, který je poskytovatelem komunitních služeb pro osoby s duševním onemocněním.

Cenu Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením převzala Danuše Fomiczewová. Ta byla až do roku 2020 ředitelkou Domova u fontány, kde se za jejího vedení významně zvýšila kvalita poskytovaných služeb. Paní Fomiczewová se i nadále věnuje školení, vzdělávání, a lektorské činnosti týkající se péče o klienty s demencemi a paliativní péče.

Cenu radního Pardubického kraje Pavla Šotoly letos získal Petr Kvapil. Tohoto sedmdesátníka sice v mládí připoutal úraz na vozíček, ale ani to ho neodradilo od vlastního podnikání v opravách kol. Dnes provozuje vlastní cykloservis a zároveň je úspěšným šachistou. „Pan Petr Kvapil je vzorem člověka, pro kterého vozík není překážkou a který i přes své těžké zdravotní postižení dokáže žít život plnohodnotně, jeho přístup k životu je inspirací pro ostatní,“ uvedl Pavel Šotola.