Rekondiční pobyt nabíjel odvahou

 

Cílem organizace Péče o duševní zdraví je pomáhat lidem s duševním onemocněním, aby mohli žít podle své volby a co nejspokojeněji. Toho se sociální pracovníci snaží dosáhnout jak ambulantní, tak terénní prací. Jednou z forem práce je pořádání rekondičních pobytů, které jsou pro mnohé klienty zpříjemněním a vytržením z běžného stereotypu života.

pěší turistikaRekondiční pobyt pořádaný středisky Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou se uskutečnil poslední květnový týden v Deštném v Orlických horách na chalupě U Supa. Účastnilo se ho 14 klientů a 4 pracovníci organizace Péče o duševní zdraví. „Rekondiční pobyt pro klienty znamená nevšední zážitek. V Orlických horách jsme ho pořádali již podruhé. Místo jsme opětovně vybrali nejen kvůli přírodním krásám, ale také kvůli cenové dostupnosti. Pro klienty je cestování příliš drahé, avšak díky manželům Strnadovým, kteří nám poskytli slevu na ubytování, si pobyt mohli dovolit,“ říká sociální pracovnice Tereza Petruželka. Překážkou v cestování nejsou jen finance, ale také strach klientů z cizího prostředí a cizích lidí. Mají pochybnosti, jestli vše zvládnou. Právě rekondiční pobyt je dobrou příležitostí k nácviku, překonávání obav a posilování sebedůvěry. Navíc je na blízku pracovník, o kterého je možno se opřít. Zkušenosti nabité na pobytu následně dávají odvahu vydat se na cesty individuálně.

Náplň pobytu není pevně určena, každý může trávit čas dle svého uvážení. Obvykle se však všichni účastní doporučeného denního programu, který je koncipován aktivně i relaxačně. Aktivním programem je pěší turistika do okolí a výlety po místních zajímavostech, na kterých klienty sociální pracovníci doprovází. Během letošního pobytu účastníci navštívili například malebnou pohraniční ves Neratov s místním kostelem a pivovarem, jeli se podívat do města Opočna a vykoupali se v místní řece Deštné. Relaxační byly večery, klienti je trávili hraním společenských her, zpěvem a hrou na kytaru, sdílením zážitků a vyprávěním příběhů. Jeden večer obohatila svým vyprávěním o cestě po Novém Zélandu sociální pracovnice Tereza Petruželka.

Celý pobyt se velmi vydařil. Klienti získali nové známosti, poznali nová místa, naučili se novým věcem. Byli z něj natolik nadšení, že navrhli uspořádání dalšího pobytu i v zimě. „Po dlouhé době jsem zažila pocit, že někam patřím, byla to pro mě úžasná dovolená, kterou bych si nemohla jinak dovolit,“ říká paní Gábina, účastnice rekondičního pobytu.