Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevřelo Hravou hmatovou expozici

 

Text: Bc. Zuzana Moldříková, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Lenka Skokanová, NRZP ČR, z.s

Foto: Marie Matula Sieber

U příležitosti Mezinárodního dne loutkového divadla byla 21. března 2025 slavnostně otevřena Hravá hmatová expozice v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi (MLK). Muzeum nabízí unikátní zážitek – na rozdíl od běžných exponátů ukrytých za sklem, mohou návštěvníci objevit kouzlo loutkového umění prostřednictvím hmatu. Expozice je navržena především s ohledem na potřeby návštěvníků se zrakovým znevýhodněním.

Návštěvníci mohou hravou formou objevovat části loutek, různá vahadla, která slouží k ovládání marionet, řezbu do dřeva v jeho postupných fázích či 3D model Mydlářovského domu, včetně fragmentů z fasády. Expozice myslí i na děti – vystavované předměty jsou umístěny v různých výškách a vyrobeny z rozmanitých materiálů.

Tento projekt přispívá k většímu povědomí o životě lidí se zrakovým znevýhodněním a umožňuje návštěvníkům vcítit se do jejich způsobu vnímání světa prostřednictvím hmatu. V pokladně muzea proto budou k zapůjčení speciální masky na oči. Celý prostor expozice je navržen tak, aby byl plně bezbariérový, instalace jsou vybaveny popisky v Braillově písmu i latince a splňují standardy pro nevidomé a slabozraké. QR kódy umístěné na jednotlivých komodách poskytují rychlý přístup
k dalším informacím.

Spolupráce odborníků a technologie 3D tisku

Unikátní hmatová expozice vznikla ve spolupráci s odborníky ze Spolku pro podporu tradic loutkářství, Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR, z.s.), Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS ČR, z.s.) a společnosti Tyfloservis, o.p.s. Velké poděkování patří Univerzitě Pardubice, Fakultě ekonomicko-správní, která zaštítila výrobu 3D modelů. Hlavním autorem modelů je student programu Aplikovaná informatika – Multimédia ve firemní praxi, Martin Fiebinger, který pracoval pod pedagogickým vedením Ing. Jakuba Jecha, Ph.D.

Hmatový model Mydlářovského domu

Jedním z hlavních a významných exponátů výstavy je 3D haptický model Mydlářovského domu, zhotovený v měřítku 1:55. Nejdelší strana modelu měří 40 cm a celý objekt stojí na 2cm vysoké podstavě. Model byl sestaven z pěti samostatně vytištěných částí, které byly následně spojeny lepením v rámci postprodukce.

Proces výroby 3D modelu

Výroba hmatového modelu byla značně náročná a vyžadovala téměř dva roky precizní práce,
i vzhledem k ostatním povinnostem autora modelu. Nejtěžší byla samotná příprava před tiskem-modelování v programu na tvorbu 3D modelů pro 3D tisk. Při modelování byly použity videonahrávky, fotografie, stavební plány a mapové podklady. Důležitou roli sehrála také stereoskopická metoda, která umožnila vytvořit 3D model pomocí zachycení reálných detailů budovy. Pro tisk byl použit materiál PETG, který nabízí jedinečnou kombinaci pevnosti, pružnosti
a estetiky. Samotný proces 3D tisku pak trval přibližně „jen“ 50 hodin, díky profesionální a špičkové kvalitě tisku. Samotný tisk 3D modelu zvládl student navazujícího magisterského studia Aplikovaná informatika – Data Science Bc. Jakub Ešpandr. Výsledný model Mydlářovského domu je jednobarevný, zvolený odstín odpovídá barvě pískovcových kamenů, což přispívá k jeho realistickému vzhledu.

Další hmatové modely

Kromě hlavního modelu byly v měřítku 1:1 vyrobeny také hmatové detaily fasády Mydlářovského domu – ornament jelena, květiny a hlavy kašpárka. Každý z těchto detailních modelů má velikost
22 × 22 cm a umožňuje návštěvníkům prozkoumat architektonické prvky budovy prostřednictvím doteku.

V rámci České republiky představuje tato expozice důležitý krok v oblasti zpřístupnění kulturního dědictví a loutkářského umění pro širší veřejnost a rozšíření povědomí o handicapu zrakově znevýhodněných návštěvníků.

Vznik expozice podpořily Auto MERCIA a.s., Pivovar Loutkář s.r.o. a Pardubický kraj.

Koncept, výtvarné řešení, realizace: Kateřina Housková, Jana Pospíšilová (Divadlo Minor),
Petra Zichová, Tereza Nádvorníková (MLK)
Řezbované exponáty: Štěpán Pěnka, Jiří Bareš
Grafika: Přemysl Černý (Studio Bunkr)
Odborná spolupráce: Lenka Skokanová (NRZP ČR, z.s.), Alena Hejčová (SONS ČR, z.s.),
Daniela Morávková (Tyfloservis, o.p.s.)

Expozice propojuje svět vidících a nevidomých

Hravá hmatová expozice je koncipována tak, aby si ji mohli užít návštěvníci všech věkových kategorií. Modely lze volně osahávat, což umožňuje vidícím lidem vcítit se do role nevidomého člověka a zažít realitu hmatového vnímání. Tímto způsobem výstava propojuje svět nevidomých a lidí bez zrakového či jiného omezení, a ukazuje, že poznání nemusí být závislé pouze na zraku, ale že i hmat může být fascinujícím průvodcem historií a uměním.

Vstupte do jedinečného světa, kde se dotek stává klíčem k poznání a přináší nevšední interaktivní zážitek nejen pro nevidomé a slabozraké, ale pro všechny návštěvníky, kteří chtějí vnímat svět jinak než zrakem. Přijďte objevit kouzlo doteku a nechte se unést interaktivní expozicí, která rozšiřuje vnímání světa všem bez rozdílu!

Více na https://www.puppets.cz/cs/muzeum-bez-barier/