Kraj je otevřený požadavkům zdravotně postižených

 

Kraj je otevřený požadavkům zdravotně postiženýchPardubice - Pardubický kraj zpracoval již v pořadí třetí strategický dokument věnující se vyrovnávání příležitostí osob se zdravotním postižením, tentokrát na období 2016 až 2018. Jeho cílem je příznivě působit v těch oblastech života osob se zdravotním postižením, které má Pardubický kraj reálnou možnost ovlivnit. To jsou například osvěta, přístupnost staveb, dopravy a informací, dostupnost vzdělávání, zdraví a zdravotní péče, zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dostupnost kulturních, sportovních, volnočasových a rekreačních aktivit a sociální péče.

„V Pardubickém kraji žije zhruba 50 000 občanů se zdravotním postižením. Tito lidé často ve společnosti narážejí na bariéry, které jim brání zapojit se plnohodnotně do života,“ uvedl Pavel Šotola, radní zodpovědný pro sociální péči a neziskový sektor a dodal: „Pardubický kraj si uvědomuje odpovědnost vůči těmto osobám, a proto se snažíme na jejich potřeby reagovat.  Například jsme umožnili bezbariérový přístup do většiny kanceláří a v sále Jana Kašpara jsme nainstalovali mobilní indukční smyčku umožňující zesílení zvukového signálu pro osoby s postižením sluchu. Součástí vstupního vzdělávání úředníků územně samosprávných celků jsou zásady efektivní komunikace s osobami se zdravotním postižením, přizpůsobené jsou i webové stránky Pardubického kraje a kraj také organizuje metodická setkání sociálních a sociálně-zdravotních pracovníků zdravotnických zařízení. Jsme otevření i dalším požadavkům.“

Pavel Šotola na TK

Pavel Šotola na tiskové konferenci

Kraj se snaží průběžně odstraňovat architektonické bariéry ve školách, v nichž se vzdělávají či se mají vzdělávat žáci se specifickými potřebami, a podporuje odstraňování bariér ve veřejných budovách a dopravních stavbách, aby byl umožněn přístup osob se zdravotním postižením nejrůznějších typů ke vzdělávání, zaměstnání, kultuře a rozvoji sociálních vztahů. Dosažení rovných příležitostí vyžaduje řešení v mnoha oblastech, a aby na žádnou oblast nebylo zapomenuto, podílejí se na tvorbě plánu odbory Pardubického kraje, ale také Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje a další organizace působící ve prospěch osob se zdravotním postižením. Spolu s nimi každoročně předává ocenění Duhové křídlo za činnost v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením.

„V rámci kraje se snažíme zlepšovat podmínky pro zaměstnání osob se zdravotním postižením. Jako jediný kraj finančně podporuje vznik a rozvoj sociálních podniků, kde mohou tito lidé najít pracovní uplatnění. Zároveň také podporuje neziskové organizace, které připravují handicapované na práci a pomáhají jim přímo v pracovní činnosti,“ dodal Pavel Šotola.

zdroj:  www.pardubickykraj.cz