Hlinsko bylo dějištěm první letošní Burzy filantropie

 

Dějištěm 41. dobročinné Burzy filantropie se stalo 17. června již po čtvrté Multifunkční centrum Hlinsko. Zástupci 6 neziskových organizací prezentovali před 10 donátory z řad podnikatelů a veřejné správy své prospěšné projektové záměry. Pět projektů si vybrali sami donátoři, šestý vzešel z internetového hlasování veřejnosti. Sedmý projekt byl podpořen i bez prezentace.

DSC_9499_1Úspěšnost Burz filantropie dokládá fakt, že se zatím daří každým rokem finanční prostředky na podporu prospěšných projektů navyšovat, jak se stalo i na letošní Burze pro okres Chrudim, kde se částka vyšplhala na rekordních 415 tisíc korun. „Mám opravdu velkou radost z dnes prezentovaných projektů neziskových organizací z chrudimského okresu,“ zhodnotil úspěšnost Burzy Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a pokračoval: „Velké díky bych chtěl vyjádřit hlavně přítomným donátorům. Nouzový stav přinesl nemalé potíže i ve firemním sektoru a nebylo vůbec jisté, zda se Burzy letos vůbec uskuteční. Jsem rád, že se i přes všechna úskalí pandemie, podařilo Burzu filantropie zrealizovat.“

Díky štědrosti donátorů budou moci zaměstnanci spolku Amalthea poskytovat odbornou pomoc a podporu dětem a jejich rodičům, vytvářet bezpečné a podnětné prostředí, které napomůže zlepšení situace dítěte    a umožní jeho setrvání v původní rodině v rámci projektu „Podpora pro rodinu a dítě – Centrum pro předškoláky Amálka, IPK a RK“. Prostřednictvím hlasování veřejnosti se do Burzy filantropie dostal druhý prezentovaný projekt chrudimského spolku Hurá na Výlet! „Vzdělávací a volnočasové aktivity pro seniory v centru Hurá proStory“. Finanční prostředky od donátorů podpoří divadelní seniorské uskupení a další volnočasové aktivity. Významný obnos obdržel projekt „Chci na nohy“, který do Burzy přihlásil Oblastní spolek Českého červeného kříže Chrudim. Čtrnáctiletý Nicolas ve svých deseti letech onemocněl ischemií míšního konu (míšním infarktem) a je odkázán na invalidní vozík. Díky darované částce 109 tisíc korun bude moci absolvovat léčbu v zahraničí, která mu pomůže více využívat berle a postavit se tak na vlastní nohy.

DSC_9907_1Donátoři také přispěli nemalou finanční částkou organizaci Krůčky pro Eričku, jejíž zástupci prezentovali stejnojmenný projekt. Ten pomáhá šestileté Erice. Narodila se jako zdravé miminko. Bohužel po jednom povinném očkování se přestala úplně hýbat. Finance holčičce umožní neurorehabilitační pobyt na Slovensku, kam má jezdit 3krát ročně. Zde jí pomohou rozpohybovat. Úspěch měl i projekt „Keltské artefakty“, který bude jednou ze součástí letošního festivalu keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách, pořádaný už po čtrnácté organizací Boii. Zaměřuje se především na mladé lidi, kteří si pod vedením profesionálních lektorů budou moci vyzkoušet původní řemeslné postupy. Chrudimská pobočka organizace Péče o duševní zdraví, se v loňském roce přesunula do nových prostor. Tyto jsou však pro pracovníky i klienty hygienicky nevyhovující a zastaralé. Donátoři podpořili záměr projektu „Začínáme od podlahy – zkvalitnění zázemí prostor pro poskytování služeb pro osoby s duševním onemocněním“, kterým je provedení stavebních úprav s cílem vybudovat bezpečnější prostředí pro práci a poskytování kvalitních služeb klientům.

Pardubická Burza filantropie se po roce vrací do Skautského centra Vinice. Další klání zástupců neziskových organizací o finanční podporu donátorů proběhne 22. června od 13 hodin. Burzu filantropie realizuje od roku 2012 Pardubický kraj společně s Koalicí nevládek Pardubicka, spolkem neziskových organizací. Za celou dobu trvání bylo donátory z řad veřejné správy a firem podpořeno 326 prospěšných projektů částkou přesahující 11 milionu korun. Bližší informace o projektu naleznete na webových stránkách www.burzafilantropie.cz.

DSC_9984_1