Dialyzační středisko v Chrudimi slaví 30 let

 

Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v Chrudimské nemocnici si letos v září připomíná 30 let od zahájení svého provozu. První pacienty s chronickým selháním ledvin zde začali léčit právě v září v roce 1990.

Dialyzační středisko vzniklo přestavbou kanceláří a skladů Chrudimské nemocnice a začínalo s šesti lůžky. Již v prvním roce zde bylo provedeno téměř šest set dialyzačních výkonů. „Pionýrské doby střediska jsou již dávno minulostí, ale věřte, že revolucí narušený zrod střediska nebyl vůbec jednoduchý. Například vzpomínám na naši cestu do Vídně za zdejší Charitou, kde jsme s vrchní sestrou sháněli peníze na reverzní osmózu k úpravě vody, bez které žádné dialyzační středisko nemohlo ani v té době vůbec fungovat,“ vzpomíná MUDr. Jan Hajný, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Chrudimi.

Kapacita dialýzy se rychle zvyšovala a již o rok později zde bylo provedeno přes tři tisíce dialyzačních výkonů. Navíc došlo k otevření nefrologické ambulance. V roce 1996 mělo středisko již 11 lůžek a provádělo takřka osm tisíc dialyzačních výkonů ročně. Počet lékařů byl po celou dobu konstantní – celkem tři úvazky. Významným milníkem byl pak rok 2005. Po patnácti letech provozu s nedostatečným počtem přístrojů i lůžek, převzala chrudimskou dialýzu společnost Fresenius Medical Care a zařadila ji do celosvětové sítě NephroCare. Díky tomu získalo dialyzační středisko kompletní přístrojovou obměnu, doplnění techniky a lůžek i léčebnou know-how a mohlo začít nabízet všem svým pacientům ty nejnovější a nejmodernější léčebné metody, jako jsou například online hemodiafiltrace a vysokoobjemová hemodiafiltrace, které představují bezpečnou a nejúčinnější metodu očišťování krve.

Chrudimské dialyzační středisko prošlo v roce 2016 kompletní rekonstrukcí. „Byly kompletně zrekonstruovány staré prostory střediska, kde vzniklo moderní zázemí pro personál a pacienty – šatny, čekárna, sklady a vodárna. Stavební firma provedla zateplení fasády, výměnu oken, kompletní výměnu a zateplení střechy, vybudovala výtah a klimatizaci. Pacienti získali také nové parkoviště, a především zde vznikla přístavba s velkým a nadčasovým dialyzačním sálem o celkové kapacitě 25 lůžek, z toho jedno akutní a jedno infekční místo,“ popisuje proběhlou rekonstrukci MUDr. Jan Hajný.

„Léčily jsme maximálně až 120 pacientů najednou, ve třech směnách v šestidenním provozu. Dalších zhruba dvacet pacientů jsme léčily systémem stay save peritoneální (břišní) dialýzy s přechodem na automatizovanou noční dialýzu. To vše v neměnném týmu pouze tří lékařů,“ dodává MUDr. Jan Hajný, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Chrudimi.

Mezitím postupně vzniklo v okolí několik dialyzačních středisek v pořadí: dvě v Pardubicích a dále v Hlinsku, Luži a Vysokém Mýtě.

Chrudimští pacienti, kterých je v současné době 64, mohou kromě kvalitní léčby, navíc v moderním prostředí v průběhu dialýzy sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, otázky kolem jídelníčku a pitného režimu s nimi řeší nutriční sestra. „Součástí našeho dialyzačního střediska, kde proběhne ročně cca 10 tisíc dialyzačních výkonů, je i nefrologická ambulance. Ta připravuje pacienty na hemodialýzu, peritoneální dialýzu s vlastní implantací peritoneálních katetrů nebo k transplantaci ledviny. V současnosti se zde staráme o 165 pacientů s těžším postižením funkce ledvin. Konečně se nám podařilo získat ke spolupráci další lékaře, takže bude zajištěna i dobrá budoucnost jednoho z největších zdravotních dialyzačních zařízení na Pardubicku,“ doplňuje MUDr. Jan Hajný, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Chrudimi, který stojí za celou úspěšnou 30letou historií celého pracovního týmu jako jeho vedoucí.