Dalších 120 klientů ústavů dostane do tří let šanci se přestěhovat do komunitního bydlení

 

Pardubice (3. 12. 2015) – Pardubický kraj pokračuje v transformaci svých příspěvkových organizací v sociální oblasti, které poskytují pobytové služby osobám se zdravotním postižením. První zkušenosti sbírala některá zařízení už v roce 2005. Podstatou transformace je změna přístupu k poskytování služeb lidem se zdravotním a mentálním postižením podle individuálních potřeb, aby v co největší možné míře mohli žít v přirozeném prostředí obdobným způsobem, jako jejich vrstevníci. Z celkového počtu 853 klientů sedmi zařízení žije nyní v pobytové komunitní službě 311 lidí, dalších 120 se bude moci přestěhovat během příštích tří let.

CHB Domova na zámku v Bystrém bublanina 3

Nejdále je v této oblasti Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj spolu s krajem Vysočina jsou dalšími průkopníky. S transformací začaly Domov sociální péče ve Slatiňanech a Domov na rozcestí Svitavy, ale postupně se připojila i všechna ostatní zařízení. „V roce 2013 jsme k tomu přistoupili systematicky. Všechna zařízení zpracovala své transformační plány, ve kterých posoudila potřeby a možnosti svých klientů, a navrhla pro ně nejvhodnější služby,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračoval: „Poté jsme vytipovávali vhodná místa pro vznik komunitních služeb v dosahu stávající organizace a také zjišťovali možnosti zaměstnávání klientů v dané lokalitě. To se pojí i se snahou Pardubického kraje podporovat sociální podnikání, ve kterém právě tito lidé mohou nalézt pro ně tak důležité uplatnění.“

 Nové typy služeb

 Zásadní nárůst kapacit komunitních služeb znamenalo otevření 12 nových dvojdomků Domova sociálních služeb Slatiňany v jeho okolí a pronájem dvou bytů v Chrudimi. Díky tomu se 144 klientů dostalo z ústavu do bytů, kde mají své soukromí a kde se podle svých schopností mohou zapojovat i do denních činností a chodu domácnosti. To se v mnoha případech pozitivně odrazilo i na jejich psychickém stavu. Na nové podmínky jsou navázány i nové služby – chráněné bydlení nyní využívá celkem 108 lidí a 31 uživatelům stačí terénní služba s názvem podpora samostatného bydlení, zavedená v našem kraji od roku 2013.

 „Pro mnohé naše klienty je podstatné, jestli mohou získat alespoň částečný úvazek v nějakém zaměstnání. V tom jsme velice úspěšní, daří se nám to asi u čtvrtiny z nich, pracuje celkem 213 lidí, nejvíce z domovů ve Svitavách, Slatiňanech a ze Žampachu. Jedná se například o pražení kávy, balení hoblin pro drobné zvířectvo, úklidové práce, pomocné práce, výroba keramiky a svíček nebo také obsluha kavárny,“ vysvětluje vedoucí odboru sociálních věcí Helena Zahál