Bylinky pro klidnou mysl, dobrý spánek a radost ze života
on 2.3.2018 0.01
Naši předci v zimě žili v pomalejším rytmu spolu s přírodou, hodně odpočívali a spali. Nic jiného jim vlastně ani nezbývalo. My díky nejrůznějším vymoženostem fungujeme v podstatě po celý rok stejně a neuvědomujeme si, že narušení přirozeného rytmu je stresový faktor, který našemu tělu ani duši neprospívá.
V temných měsících zimy a předjaří potřebujeme světlo – doslova i obrazně. Půlhodinka jasného umělého světla po ránu nám může zvednout náladu na celý den. Naopak ve večerních hodinách je lépe se takovému světlu vyhýbat – to platí nejen pro svítidla, ale i pro světlo z nejrůznějších displejů a monitorů. Modrá složka světla totiž brání tvorbě melatoninu, hormonu důležitého pro kvalitní spánek a regeneraci. Domácí pohodu nejen před spánkem si můžeme sami vytvořit za pomoci svíček, vůní z éterických olejů, můžeme si vyrobit bylinkový polštářek nebo uvařit hrnek dobrého bylinkového čaje.
Bylinky působící na psychiku můžeme přibližně rozdělit do tří skupin: bylinky na uklidnění a tlumení nervové soustavy, bylinky na odstranění psychické únavy a vyčerpanosti a bylinky na zlepšení nálady a odstranění tenze. Bylinky obecně působí širokospektrálně, takže ne vždy se nám je podle účinků podaří přesně rozřadit.
Vodítkem může být i vůně bylin. Podle moravského bylináře Vládi Vytáska psychiku podporují všechny bylinky s citrónovou vůni, které jsou zároveň bezpečné při užívání. Patří mezi ně například tzv. citrónová tráva (vousatka citrónová), pelargonie citrónová, šanta kočičí citrónová nebo aloisie citrónová.
Našemu tělu i mysli můžeme symbolické světlo dodat bylinkami, z nichž nejlepším „světlonošem“ s antidepresívním působením je třezalka tečkovaná. Třezalku je nejlépe sbírat za letního slunovratu a užívat v období zimního slunovratu, kdy nám prozáří nejkratší dny v roce. Léčivý účinek je pozvolný a naplno se projeví asi po týdnu užívání. Spolu s třezalkou bychom neměli užívat další léky, zejm. cytostatika, a neměli bychom se vystavovat slunci.
Oblíbenou a dostupnou bylinkou při depresích a neurózách je dobromysl a meduňka, případně šanta kočičí, která působí silněji než meduňka.
I v chladných měsících si můžete své léky na duši vypěstovat doma za oknem. Mezi takovéto léčivky patří pelargonie citrónová, již zmíněná vousatka citrónová nebo rozmarýna lékařská.
Známé valeriánské kapky na uklidnění a dobrý spánek si můžete pořídit nebo sami jednoduše vyrobit z kořene kozlíku lékařského.
Také okvětní plátky královny květin – růže (zejména růže stolisté a damašské) jsou vynikajícím lékem na citová zranění, na deprese a bolest duše.
Mou oblíbenou bylinkou je vrbka úzkolistá. Dá se snadno nalézt při výletech do přírody, kde roste na okrajích lesů a luk spíše v horských a podhorských oblastech. Je vynikající náhradou zeleného čaje, v Rusku a na Sibiři se fermentované listy vrbky pijí místo čaje černého. Výhodou je, že po večerním šálku čaje z vrbky usnete, protože její účinky jsou zklidňující a uvolňující. Zároveň léčí močové cesty a prostatu. Když si na výletě utrhnete květenství vrbky a necháte jej macerovat v lahvi s vodou, vznikne vám výborná náhrada malinovky.
Zklidňující účinky mají i šištice chmelu otáčivého. Přestože je tato bylina součástí piva, které preferují hlavně muži, prospívá spíše ženám, protože obsahuje rostlinné hormony – fytoestrogeny.
Pokud potřebujete naopak trochu povzbudit, osvěžit mysl a podpořit paměť, uvařte si čaj z rozmarýnu lékařského. Studentům i seniorům pro zlepšení paměti a mozkové činnosti pomůže přičichnout k větvičce rozmarýnu, podobnou službu pro vás udělá i éterický rozmarýnový olej v aromalampě.
Dlouhodobě a silně působícím elixírem na posílení a regeneraci psychiky, ale i celého organismu je moje oblíbená – v přírodě velmi vzácná – rozchodnice růžová. Je to nenáročná ozdobná skalnička, jejíž kořen voní po růžích a užívá se jako alternativa žen-šenu. Pokud si nechcete tuto vzácnou rostlinku na zahradě zničit vyrýváním kořenů, můžete k léčbě použít i listy.
O bylinkách působících na psychiku stejně jako o těch dalších by se dalo psát neomezeně dlouho. Nemusíte ale znát desítky a stovky druhů rostlin, najděte si ty svoje, které jsou pro vás dostupné, voní vám a chutnají vám. To budou ty nejlepší pro vás. Bylinky je třeba mít co nejčerstvější a nejkvalitnější, aby dobře působily. Nespoléhejte se proto na velkosklady farmaceutických firem, ale spíše sami na sebe nebo na prověřené a zkušené bylináře. Konzultace s odborníkem je na místě také tehdy, pokud si svou znalostí bylin nejste jisti.
Při přípravě bylinek nemusíte spoléhat na návody z herbářů, z bylinek si sami můžete namíchat směsi podle dostupnosti a působení jednotlivých rostlin. Jednoduchý univerzální nálev si připravíte z jedné polévkové lžíce směsi, kterou zalijete čtvrt litrem vařící vody a necháte minimálně 15 minut odstát v přikryté nádobě. Nálev popíjíte jednou až třikrát denně na lačno.
Pokud si chcete doma jednoduše připravit jednoduchý léčivý nápoj pro sebe nebo své blízké, můžete vyzkoušet třeba tyto prověřené recepty. Už jen příprava nápoje se může stát rituálem navozujícím klid a pohodu.
Pajorův koktejl na nespavost
Do horkého mléka oslazeného medem přidáme 1-2 lžičky kozlíkových kapek a těsně před spaním velmi pomalu vypijeme. Léčebně působí nejen kozlík lékařský, ale také teplo a cukr obsažený v nápoji.
Směs proti hněvu podle bylináře Váni
Stejný díl květů měsíčku a natě řepíku smícháme – čaj oslazený medem po doušcích popíjíme.
Čaj na posílení funkce ledvin a zmírnění pocitu strachu
Během dne po částech vypijeme půl litru – litr čaje z celíku zlatobýlu.
Yzopový grog proti melancholii podle Aranky Dugasové
Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekané natě yzopu. Krátce povaříme, a když víno trochu vychladne, scedíme jej a přidáme lžíci hřebíčků, lžíci mleté skořice a 3 lžíce medu. Přepadne-li nás smutek, popíjíme teplé po 1-2 dl.
Víno pro seniory podle Aranky Dugasové:
Smícháme stejné díly natě yzopu, rozmarýnu a květu hlohu. Bylinami naplníme sklenici asi do 1/3 objemu. Přidáme úměrně k množství trochu sušených rozinek, několik hřebíčků a kousek celé skořice. Doplníme červeným vínem a necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřepeme. Scedíme, dochutíme medem a pijeme po stopce 2-3krát denně jako posilující prostředek.
A na závěr něco sladkého pro radost:
Čokoládová poezie
Pokud jste si v létě udělali zásobu bezinkového nebo višňového likéru, máte vyhráno. Připravte si panáček likéru a uvařte si domácí čokoládu. Potřebujete na to tabulku kvalitní hořké čokolády nebo čokolády na vaření, 1 smetanu ke šlehání a hnědý cukr. Ve vodní lázni pomalu rozpouštíme rozlámanou čokoládu se šlehačkou, přidáme cukr podle chuti, případně trochu mléka. Záleží na chuti a zvyku, jak chcete mít čokoládu hustou a sladkou. Když se všechny suroviny dokonale propojí, stáhneme z ohně a rozdělíme do hrnků. Do každého hrnku přidáme panáček likéru a ozdobíme šlehačkou.
Partneři Duhových novin
KŘIŽOVATKA handicap centrum o.p.s. "Pomáháme vyjet správným směrem." Denní centrum, jehož náplní je sociálně - rehabilitační a aktivizační podpora lidí s handicapem.
město Pardubice
Činnost tohoto webu finančně podpořilo město Pardubice.
Královéhradecký kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Královéhradecký kraj.
Pardubický kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Pardubický kraj.
Beck-online
Právní informační systém, který svým uživatelům zpřístupňuje nejen denně aktualizované právní předpisy, ale také veškerou oficiální judikaturu nejvyšších soudů ČR a velké množství judikatury a periodické i neperiodické literatury nakladatelství
C. H. Beck, která je s legislativou důsledně provázána.
Spolupracujeme
Tichý svět každý den na internetu publikuje aktuální Tiché zprávy ve znakovém jazyce, zejména ze světa a o světě neslyšících. Zprávy připravuje neslyšící redaktorský tým, a to v českém i ve znakovém jazyce.
Tvář Duhových novin – Martin Zach
Tváří Duhových novin je východočeský rodák Martin Zach. Martin Zach pomáhá lidem se zdravotním postižením již řadu let a rozhodl se touto formou pomoci také našim Duhovým novinám. Přečtěte si více...
Rozhovor s Martinem Zachem