Již 15 let žije Tyflocentrum Pardubice světem nevidomých a jinak zrakově postižených

 

TC Pardubice CMYKDne 16. září 2018 oslavilo TyfloCentrum Pardubice patnáct let své existence, patnáct let, kdy poskytuje sociální služby a žije světem nevidomých a jinak zrakově postižených lidí. Cílem poskytovaných služeb je motivovat lidi se zrakovým postižením k aktivnímu životu a napomáhat jim k dosažení co největší míry samostatnosti. Za patnáct let existence se toho událo opravdu hodně. Za tuto spolupráci a podporu patří dík všem pracovníkům, uživatelům služeb, dobrovolníkům, partnerům a dárcům. Společně jsme podnikli mnoho zajímavých aktivit. Pravidelně se věnujeme sportovním aktivitám, Kavárnakaždoročně najezdíme okolo 600-700 kilometrů na dvojkole, podnikáme výlety, věnujeme se turistice, vystoupali jsme na nejvyšší horu České republiky Sněžku, jezdíme na rekondiční pobyty či hrajeme kuželky. Věnujeme se také společenským aktivitám, pravidelně se scházíme, máme společný předvánoční oběd, v únoru 2019 se již po desáté sejdeme na plese TyfloCentra Pardubice. Pořádáme dny otevřených dveří pro veřejnost, kde přibližujeme život lidí s těžkým zrakovým postižením, spolupracujeme s očními lékaři, úřady, školami, poskytovateli sociálních služeb. Mohli jste nás potkat na různých prezentačních aktivitách v celém Pardubickém kraji. A mohli bychom jmenovat ještě mnoho dalších událostí a aktivit.

Ptáte se, komu a v jakých situacích TyfloCentrum Pardubice pomáhá? V rámci čtyř registrovaných sociálních služeb pracovníci poskytují služby lidem se zrakovým postižením v Pardubickém kraji ve věku od 16 let, a to ambulantní i terénní formou (např. v místě bydliště uživatele). Pracovníci radí lidem se zrakovým Dvojkolapostižením v oblasti kompenzačních pomůcek, např. v případech, kdy člověk nepřečte běžný text, přestává vidět na televizi, nevidí na hodinky a dělají mu potíže běžné denní činnosti (orientace v prostoru, nalévaní tekutin, běžný úklid apod.). TyfloCentrum Pardubice také pomáhá s vyřizováním záležitostí na úřadech – např. v oblasti invalidních důchodů, příspěvku na péči, průkazek ZTP/P či ZTP. Poskytované služby také zahrnují aktivity zaměřené na rozvoj a udržení dovedností v oblasti péče o vlastní osobu a domácnost, aktivity zaměřené na nácvik a trénink obsluhy kompenzačních pomůcek (hmatové či ozvučené hodinky, PC, mobilní telefony, pomůcky do domácnosti apod.) či vzdělávaní v oblasti komunikace. Pracovníci TyfloCentra Pardubice v rámci služeb také doprovází lidi s těžkým zrakovým postižením na místa, kam sami nedojdou, případně jim mohou přečíst text.

Potýkáte se s obtížemi se zrakem Vy sami nebo někdo ve Vašem okolí? Znáte někoho, kdo má problémy s viděním a brýle už mu nestačí? Chtěli byste mu pomoci? Právě pro Vás je zde TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme. Více informací najdete na internetových stránkách www.tcpce.cz a na pracovištích v Pardubicích, Chrudimi a ve Vysokém Mýtě. Kontaktujte nás telefonicky, na čísle 466 500 615 nebo 774 415 173.

Mgr. Dana Stoklasová, ředitelka TyfloCentra

 Pardubice, o.p.s
.