Burza filantropie se vrací do Chrudimi

 

Pardubice – 20. června 2016

Ve středu 22. června proběhne od 13:30 v chrudimském Spolkovém domě jubilejní pátá Burza filantropie. Představí se na ni 5 projektů neziskových organizací, které se budou ucházet o finanční, materiální nebo jinou potřebnou podporu u donátorů z řad podnikatelů, firem i veřejné správy. Právě díky setkávání zástupců různých světů se Burza filantropie pyšní mezinárodním oceněním pro 3. nejlepší sociální inovaci roku 2016.

Burzu filantropie pořádá pátým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj, za podpory Krajské hospodářské komory.

Do letošního kola burzy pro neziskovky z okresu Chrudim se přihlásilo celkem 15 projektů. Do finále jich však mohlo postoupit pouze pět – 1 z internetového hlasování veřejnosti, 4 z hlasování samotných donátorů. „Projekty, které se probojovaly do finále, jsou velmi zajímavé a zároveň je každý úplně jiný. Donátoři budou mít opravdu z čeho vybírat,“ nechal se slyšet Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který je pravidelným donátorem Burzy filantropie.

Z hlasování veřejnosti postoupil projekt Legohrátky od hlineckého Centra Jana XXIII. Jak už název napovídá, organizace chce pro děti v centru zakoupit nové Lego stavebnice. Jejich stavební um poté budou chtít zúročit na mezinárodní soutěži First Lego League. Prezentovat se bude také projekt na obnovu chrudimského ekocentra Ledňáček. Klub ochránců SPR Habrov chce pro ekocentrum zrekonstruovat objekt bývalé moštárny, který bude sloužit přednáškám pro školy i veřejnost a také jako knihovna a zookoutek. Poprvé se na Burze filantropie představí sportovní klub TJ Léčebna Košumberk. Klub se v letošním roce účastní unikátního Handy cyklo maratonu – extrémního 111hodinového závodu přes Česko a Slovensko dlouhého 2222 km, v němž soutěží týmy složené z handicapovaných i zdravých sportovců a podporovatelů. Postoupila také organizace EDDA, která chce získat podporu pro pořádání Táta festu – velkou oslavu Dne otců v Chrudimi. Výčet uzavírá projekt Děti mají právo na oba rodiče (asistovaný kontakt) Centra J. J. Pestalozziho, v němž chce organizace sbližovat rodiny po rozvodu, při nichž je dítě svěřeno pouze do péče jednoho z rodičů, nejčastěji matky.

Od roku 2012 se na Burze filantropie v Pardubickém kraji vybraly dary v hodnotě 4 827 500, díky nimž mohlo vzniknout 145 veřejně prospěšných projektů. Na dobročinné burze během let pomohlo na 60 různých donátorů.

Na Burze filantropie je vítána i veřejnost. Ta se může přijít osobně seznámit s projekty neziskových organizací, z jejichž realizace bude mít následně sama užitek. Přijďte proto své oblíbené neziskovky v jejich snažení podpořit svým potleskem a napovědět tak donátorům při rozhodování o darech,“ vyzývá Jolana Štěpánková, předsedkyně pořádající Koalice nevládek Pardubicka.